PRVA UMJETNIČKA REZIDENCIJA EU PROJEKTA AFAR U ZAGREBU
Treća rezidentica u okviru europskog projekta AFAR te prva umjetnica na rezidenciji – Larisa Crunțeanu (RO) – djeluje kao performerica, video umjetnica i kolekcionarka zvuka koja prelazi iz stvarnosti u fikciju u beskrajnoj interakciji s gledateljem. Radovi Larise Crunțeanu stvaraju kontekste u kojima se reaktiviraju činjenice i sjećanja, potičući zajednički napor i pojavu novih praksi. Mnogi njezini projekti usmjereni su na suradnju i ideje koje stoje iza objekata i priča. Njezini su radovi izlagani u važnim institucijama poput Nacionalnog muzeja suvremene umjetnosti u Bukureštu, SAVVY Berlin, Zacheta Project RoomWarsaw, RKI Berlin i Museu de Arte Brasileira – MAB FAAP, São Paulo. Magistrirala je fotografiju i pokretne slike te doktorirala vizualne umjetnosti na Nacionalnom umjetničkom sveučilištu u Bukureštu. Godine 2023. objavila je svoju prvu knjigu, Protocols of Singularity (RO-EN) u izdanju Dispositif Books.
U sklopu rezidencije, Larisa Crunțeanu upoznaje lokalnu umjetničku scenu kroz posjete ateljeima i izložbama te stvara novi umjetnički rad, koji se vezuje uz glavne teme projekta: ekologija, održivost i baština te tekstilne umjetnosti, a koji će biti izložen na završnoj izložbi u Zagrebu, Beču i Bukureštu. S hrvatskom umjetnicom Nikolinom Knežević Hrgović provest će radionicu sa studentima Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu te u galeriji Putolovac, 12. ožujka 2024., u 19:30 održati predavanje i razgovor s Nevenom Škrbić Alempijević s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a u suradnji s diskurzivnim programom doktorskog studija Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu (AFAR Talk).
Artists for Artists Residency Network, europski je projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Konzorcij se sastoji od nositelja projekta (ARAC) – Bukurešt, Rumunjska te 3 partnera: mreža Goethe Instituta, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika – Zagreb, Hrvatska i Künstlerhaus – Beč, Austrija. Dodatni pridruženi strateški partner projekta je La Kunsthalle Mulhouse koja je ujedno i Centre d’Art Contemporain d’Intérêt National de la Ville de Mulhouse, smješten u bivšoj industrijskoj zgradi koju dijeli sa Sveučilištem Haute-Alsace, gradskim arhivima i Ateliers Pédagogiques d’Arts Plastiques.
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.