AFAR TALK: SHARED SPACE – HOW DO WE CO-CREATE AND CO-OPT SPACE?
Razgovor: Sarah McNulty (DK) i Deborah Hustić (HR)
u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, u sklopu kolegija Uvod u teoriju umjetnosti, izvanrednog profesora dr.sc. Josipa Zankija
27.2.2024 u 15:00
AKADEMIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI
Ul. Rudolfa Kolaka 12
Artists for Artists Residency Network, europski je projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
U sklopu rezidencije, Sarah McNulty upoznaje hrvatsku umjetničku scenu s ciljem međunarodnog povezivanja i pozivanja hrvatskih umjetnika u Dansku, a rezidencija će obuhvatiti posjete ateljeima i izložbama.
Razgovor između Sare McNulty (Tørreloft, Kopenhagen) i Debore Hustić (Radiona, Zagreb) govorit će o tome kako i gdje sukreiramo, o potencijalu prostora kojim upravljaju umjetnici, neformalnom učenju i ne-mjestima. Zajedno će raspravljati o uspostavi alternativnih umjetničkih zajednica i struktura, kako bi se održali vitalni i aktivni prostori za eksperimentiranje.
Predstavit će recentne projekte i suradnike te u dijalogu razmotriti kako i zašto pokrećemo improvizacijsku suradnju te aktiviramo nedovoljno iskorištene prostore. Održat će se uvod u osnivanje i razvoj Tørrelofta (Kopenhagen), s izborom umjetnika iz programa, s fokusom na site-specific radove i radove u tekstilu.
Sarah McNulty, (rođena je SAD-u, sa prebivalištem u Kopenhagenu) osnovala je i kurira program Tørreloft, pokrenut 2015., koji se temelji na eksperimentalnim oblicima produkcije, suradnje i iskustva za međunarodne umjetnike. Za razliku od izvornog tajnog tavana za sušenje (Tørreloft), trenutni format u AGA Works odvija se u industrijskoj garaži, gdje se četvrti zid otvara prema prometnoj ulici. U vlastitoj umjetničkoj praksi prvenstveno radi s proširenim slikarstvom kao polazištem, često instalacije s tekstilom i drugim materijalima s promjenjivim karakteristikama. Njezin rad kao umjetnice i kustosice istražuje ekologiju postojećeg okoliša, često pokrećući projekte na zanemarenim arhitektonskim mjestima u javnom prostoru.
Deborah Hustić – kreativna savjetnica, senior project manager, kustosica, edukatorica i medijska umjetnica. Organizirala je više od 600 radionica, konferencija, izložbi, festivala i događanja u sektorima kulturnih i tehnoloških inovacija. Deborah je sudjelovala na brojnim međunarodnim i domaćim izložbama, festivalima i konferencijama na temu DIY/DIWO, STEAM, novi mediji i hacker/maker kultura, kao i na temu razvoja umjetničkog/tehničkog/prirodoslovnog obrazovanja kroz radionice. Voditeljica je radionica za djecu, mlade i odrasle u područjima kreativne elektronike, dizajnerskog razmišljanja, sistemske inovacije i eTekstila. Kurirala je 36 međunarodnih i domaćih izložbi u Hrvatskoj iz područja novih medija i hibridnih umjetnosti. Osnivačica je Body Pixel studija i Textil{e}tronics platforme. Kreativna je direktorica, producentica i voditeljica projekata u Radiona.org – Zagreb Makerspace (Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture). Deborah Hustić ima iskustvo rada u privatnom sektoru (izdavačka industrija), neprofitnim (inovacije) i javnim tijelima (međunarodni odnosi, EU poslovi, interkulturalni dijalog i socijalna uključenost). Više od desetljeća istražuje i radi na održivim modelima upravljanja za medijske laboratorije, hackerspaceove i makerspaceove. Već 14 godina uključena je u izgradnju zajednice i upravljanje eko sustavima na sjecištima kreativnosti, obrazovanja i inovacija. Obučena je i certificirana za upravljanje projektima, sistemske inovacije i dizajnersko razmišljanje. Educirana je na više od 300 radionica iz područja medijskih umjetnosti, inovacija, projektnog menadžmenta, kulturnih politika (mobilnost, interkulturalni odnosi, EU projekti), kreativnih industrija, društvenog poduzetništva i pisanja projekata za EU fondove. Magistrirala je komparativnu književnost i etnologiju na Sveučilištu u Zagrebu.
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.