KARAS + KVART: I covered my head as debris rained over me
I covered my head as debris rained over me
Hugo Baranger, Matthias Hurtl, Matias Romano Aleman
KARAS+KVART X Garaža Kamba
Projekt, koji je započeo kao pojedinačni rezidencijalni boravak trojice umjetnika, koji su u isto vrijeme boravili u Zagrebu u sklopu programa galerije Garaža Kamba te programa Karas+Kvart, prerastao je u ideju ko-kreiranja i zajedničkog nastupa u sklopu ujedinjenog umjetničkog programa u javnom prostoru I covered my head as debris rained over me.
21/09/2022
Izložba, šetnja, performans:
18:00 instalacija pred Garažom Kamba, Ilica 37
19:30 kurirana šetnja od Garaže Kamba do Galerije Karas
20:00 instalacija u javnom prostoru i prostoru dvorišta i galerije Karas, Zvonimirova 58
22-23/09/2022
Instalacija u javnom prostoru: 7:00-9:00, Zvonimirova ulica
„I covered my head as debris rained over me zajedničko je umjetničko istraživanja trojice umjetnika tijekom rezidencijalnog boravka u zagrebačkim galerijama Karasu i Kambi: Huga Barangera (FR), Matthiasa Hurtla (AT) i Matiasa Romana Alemana (AR). Projekt je izgrađen oko priče o imaginarnom promatraču ptica, smještenom između dviju središnjih točaka života te osobe: opservacijske točke (smještene u Kambi), gdje se noćni zvukovi pernatih stanovnika grada prikupljaju iz mikrofona na krovu, i studia (smješten u Karasu), gdje se razvijaju fantastični strojevi za promatranje različitih ponašanja ptica. Povezujuća dva mjesta priče su nebo, eter i tlo urbanog prostora koji ih povezuje, koji otkrivaju život koji leti i nematerijalnu povezanost ljudske komunikacije s prirodnim strukturama, ali i komadima koje jedan ostavlja u drugom.
Javni prostor ovdje se manifestira kao prostor istraživanja i pripovijedanja, gdje trojica umjetnika povezuje različite umjetničke prakse koristeći kretanje i sakupljanje kao alate za otkrivanje, dijeljenje i predstavljanje svog rada, odvojeno, i u ovom slučaju, zajedno. (…) Ptice i promatrač ptica okupljeni su oko tematske osovine krhotina, od kojih se neke manifestiraju kao fizički ostaci ljudskog postojanja, pozitivni i negativni, poput prikupljenih popisa, intimnih predmeta stranaca i svemirskog otpada, drugi nematerijalni, poput fragmentiranih signala, dijelova iskrivljenih zvukova ili posuđenih tekstova pjesama. Ornitološki rezervat Savica u Zagrebu, gdje je prikupljen dio zvukova i slika, mjesto je gdje je vidljiva ova manifestacija krhotina, gdje ljudske strukture, pa i one pogrešne, prodiru u prirodno okruženje naizgled netaknute prirode.“ (iz predgovora Marije Kamber)
—
Projekt KARAS+KVART, vezan je uz prostor zagrebačke Galerije Karas (HDLU), koji umjetnost izvlači iz klasičnih galerijskih prostora u javni prostor koji okružuje galeriju. Projekt promatra galeriju u kontekstu šire zajednice mjesta u kojem je smještena, postavljajući pitanje: Što prostor galerije predstavlja u urbanom tkivu grada i socijalnoj evoluciji u kvartu u kojem se nalazi? Prva edicija projekta realizirana je u sklopu projekta ARTUPUNKTURA, predstavljajući djelovanje argentinskog umjetnika Matiasa Romana Alemana.
Garaža Kamba umjetnički je prostor na adresi dvorišta Ilice 37 koji od 2017. godine funkcionira kao pop-up galerija s naglaskom na interdisciplinarnoj i site-specific umjetničkoj produkciji. Program koji se provodi usredotočen je na predstavljanje izložbi neklasičnog izložbenog formata i načina izlaganja te umjetničkim praksama baziranim na kontekstu, fizičkim i društvenim značenjima prostora, kao i neposrednoj komunikaciji s publikom. Sukladno tome, rezidencijalni boravak austrijskog umjetnika Matthiasa Hurtla i francuskog Hugoa Barangera odražava dinamičan i istraživački karakter koji se dotiče pojavnosti, komunikacije, tehnologije i okoline.
—
O umjetnicima:
Hugo Baranger: rođen 1992. godine u Niortu, odrastao sam u srcu Zelene Venecije, u Marais Poitevinu (Francuska). Njegove boje, zimska magla i krajolici temelj su moje ikonografije. Kasno mi je dijagnosticiran slab vid u kombinaciji s jakim astigmatizmom i dalekovidnošću, u dobi od 5 godina. Način gledanja i umjetnička praksa su mi bili, prije svega, oblikovani zamućenjem, nemogućnošću percepcije i problemima fokusiranja. Diplomirao sam u Školi likovnih umjetnosti u Angoulêmeu 2016.
Matthias Hurtl: medijski umjetnik i istraživač koji radi na sjecištu zvuka, elektromagnetizma i telekomunikacijskih mreža. Njegov je rad interdisciplinaran i odvija se u obliku audio-vizualnih performansa, zvučnih instalacija, kompozicija i elektroničkih uređaja. Posljednjih godina prijenos znanja i demistificiranje radijske tehnologije postali su ključni dio njegove prakse kroz presjek umjetnosti i obrazovanja.
Matias Romano Aleman: rođen u Buenos Airesu, Argentini, 1990. Studirao je umjetnost u srednjoj školi, a nakon toga Grafički dizajn na sveučilištu (UBA). Nakon što je prestao studirati četiri godine kasnije, nastavio je raditi kao samouki umjetnik. Kao književni, šahovski i glazbeni entuzijast počeo je živjeti na krhkoj granici slikarstva, crteža i kiparstva. Istražuje ideju sjećanja kao prostora, kao egzistencijalne i retoričke zone. Gurajući vlastite misli i objekte na margine, pokušavajući razviti prostore koji se uglavnom sastoje od blagog dislociranja sjećanja i fikcije, prihvaća književnost kao još jedan dio svoje umjetničke materije. Njegova produkcija zaokružuje i otkriva nizove koji su beskrajni. Humor i ironija tu dolaze na površinu kao izvori za ukazivanje na suptilne mehanizme koji se koriste u oblikovanju slika, struktura i poezije.
Kustosice: Marija Kamber, Mihaela Zajec
Organizatori:
Programski partner projekta KARAS+KVART:
Uz potporu / Supported by: