IZLOŽBA: BEHZAD KHOSRAVI NOORI – PROFESOR BALTAZAR I SPOMENIK NEVIDLJIVOM GRAĐANINU

BEHZAD KHOSRAVI NOORI
PROFESOR BALTAZAR I SPOMENIK NEVIDLJIVOM GRAĐANINU
Kustosice: Ana Kovačić i Lea Vene
Galerija Bačva, Dom HDLU
2.7.-6.9.2020.

Otvorenje izložbe Behzada Khosravija Noorija, Profesor Baltazar i Spomenik nevidljivom građaninu  bit će na otvorenom, ispred glavnog ulaza u Dom HDLU, u četvrtak, 2.7.202019.00 sati

Za ljetni ugođaj i ugodno druženje na otvorenju za vas smo pripremili i glazbu koju će puštati Lina Kovačević.

Profesor Baltazar je pametan znanstvenik koji svima želi dobro. Živi u živopisnom i pomalo otkačenom gradu Baltazargradu. Profesor Baltazar je pomoću svog čarobnog stroja može riješiti sve probleme građana. Izložba nam daje priliku da upoznamo ovaj genijalni lik ili da, oni koji su animirani televizijski serijal gledali kao dijete, ožive sjećanje na njega. Također, možemo doživjeti spomenik koji je izložbi dao svoj naziv te se inspirirati sposobnošću profesora Baltazara da riješi probleme u radioničkom prostoru izložbe. Izložba nas također ohrabruje da vidimo više od dječjeg programa i da pobliže pogledamo društvene i umjetničke uvjete koji su utjecali na proizvodnju Profesora Baltazara. Behzad Khosravi Noori crta novu političku i kulturnu kartu razdoblja Hladnoga rata, koje se obično opisuje kao razdoblje u kojem je svijet bio podijeljen na Istok i Zapad te se fokusira na Pokret nesvrstanih (NAM) koji je postojao paralelno i kao kontrapunkt Istočnom i Zapadnom bloku hladnog rata. NAM je između ostalog osnovao i jugoslavenski vođa Tito, s ciljem da stane na kraj naoružavanju i prijetnjama ratom. Pokret je također bio posvećen borbi protiv kolonijalizma i rasizma, te promicanju mirnog suživota. To je utjecalo ne samo na globalnu političku situaciju, već i na Zagrebačku školu animacije u kojoj je i nastao Profesor Baltazar.

Predgovor

Behzad Khosravi Noori uzima ovaj transnacionalni dječji program nastao u studiju Zagreb filma u periodu 1967.-1978. godine kao početnu točku za ružičasto-žutu instalaciju u obliku penjalice načinjene od metalne strukture koja podsjeća na skelu s toboganom i s druge strane ekstenzivno istraživanje o stvaranju animirane serije.

Tako će djeca moći uživati u ružičasto-žutoj penjalici s toboganom te gledanju dogodovština ovog slavnog izumitelja kroz odabrane epizode, dok će se roditelji, kroz dva dokumentarna filma, moći upoznati sa poviješću stvaranja animirane serije te političkim kontekstom vremena u kojem je crtani film nastao.

DODATNO SMO ZA VAS ORGANIZIRALI I BALTAZAR PLAYDATE ZA DRUŽENJE VAS I VAŠIH MALIŠANA.

Projekt Profesor Baltazar i Spomenik nevidljivom građaninu do sada je u obliku samostalne izložbe pokazan u nekoliko švedskih gradova (Stockholm, Malmö i Kalmar) te na Art Encounters Bijenalu u Temišvaru u Rumunjskoj, a završna postaja je samostalna izložba koja se otvara 2. srpnja 2020. u HDLU i traje tijekom cijelih ljetnih praznika.

Po završetku izložbe umjetnik skulpturalnu instalaciju POKLANJA NA JAVNO KORIŠTENJE za što je raspisan Natječaj.

 

BIOGRAFIJA UMJETNIKA

BEHZAD KHOSRAVI NOORI (1976.) studirao je na Tarbiat Moderas Sveučilištu u Teheranu te je završio diplomski studiji na Akademiji likovnih umjetnosti, smjer Igrani film 2004. godine. Nadalje, završio je i diplomski studij s temom društveno angažirane umjetnosti na Fakultetu umjetnosti, obrta i dizajna u Stockholmu 2011. godine. Trenutno je na doktorskom studiju na Royal school of technology te Konstfack. Živi u Stockholmu.

Izlagao je u nacionalnim i internacionalnim izložbenim prostorima uključujući: Tensa Konsthall, Botkyrka Konsthall i Multicultural Center u Stockholmu; Khalil Sakakini Cultural Center u Ramallahu, Palestina; Galeriji Aaran u Teheranu, Istraživačkom paviljonu na 57. Venecijanskom Bijenalu i 12.0 Contemporary u Islamabadu.

U fokus svog istraživačkog rada smješta esejski film, instalacije i arhivski materijal. Bazirajući rad na osobnim sjećanjima Khorsavi Noori je usredotočen na postkolonijalizam i povijest globalnog Juga, istražujući kako kulturni fenomeni povezuju ljude različitih kultura i stvaraju nove perspektive u postojećoj pisanoj povijesti.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Organizator:

 

 

Uz potporu:

 

Sponzori:

 

Projekt je izveden  u suradnji s Marabourparken, Malmö konstmuseum i  Konstfack.

Radno vrijeme izložbe:

Srijeda: 11-19h

Četvrtak: 11-17h

Petak: 12-19h

Subota: 10-16h

Nedjelja: 11-16h

Ponedjeljkom, utorkom i praznicima galerija je zatvorena.

 

Izložba ostaje otvorena do 6.9.2020.

 

*Napomena*

Na ulazu u Galeriju nalazi se bočica s dezinfekcijskim sredstvom za posjetitelje, koji su obavezni dezinficirati ruke pri ulasku u Galeriju.
Čuvarica na ulazu u Galeriju imat će zaštitnu masku i rukavice te kontrolirati broj posjetitelja.
Posjetitelji su dužni održavati razmak od 2 metra.
Kvake, te sve ostale površine za koje se uoči da ih posjetitelji često dodiruju, redovito će se dezinficirati.

Info

RADNO VRIJEME (DOM HDLU):

*utorak – nedjelja: 11.00 – 19.00
*ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.

 

CIJENA ULAZNICA (Dom HDLU)

3 EUR  Pojedinačna ulaznica

2 EUR  Pojedinačna dječja (iznad 6 god), učenička, studentska, umirovljenička ulaznica (1)

2 EUR  Pojedinačna grupna ulaznica (2)

6 EUR  Obiteljska ulaznica (3)

2 EUR Pojedinačna grupna ulaznica za škole (4)

2 EUR Pojedinačna strukovna ulaznica (5)

 

BESPLATNO za redoviti članovi udruženja HDLU; Redoviti članovi AICA, ICOM, DPUH, HND, IFJ, EFJ, IGET; te studenti ALU, studenti Dizajna i studenti FF smjera PUM, EKA, ili MUZ, učenici ŠPUD ,uz predočenje važećih isprava. Osobe s invaliditetom. Djeca mlađa od 6 godina.

Ulaznice se kupuju na blagajni HDLU-a tijekom radnog vremena izložbe.
Za ostale upite vezane uz ulaznice, molimo javite se na hdlu@hdlu.hr

 

Ulaznice sadrže 5% PDV.

 

(1) uz predočenje važeće isprave

(2) za grupe s više od pet osoba

(3) do najviše 4 člana obitelji s djecom starijom od 6 godina

(4) Cijena po učeniku, 1 pratnja učenika gratis.

(5) Za redovite članove ULUPUH, HDD, UHA, ORIS, HULU Split, HDLU Osijek, HDLU Rijeka, HDLU Dubrovnik, HDLU Istra, HDLU Varaždin, uz predočenje važeće članske iskaznice

 

 

Galerija Karas

Radno vrijeme:
Uto: 10 – 13 | Sri – pet: 16 – 20
Sub: 10 – 13
Ned, pon i praznikom zatvoreno

Ulaz besplatan

Izložbe

 

 

 

 

 

Izdvojeno

PLATI UMJETNIKA!

HDLU