ZAPOČINJE NOVI EUROPSKI PROJEKT – „HEALING NATURE“

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika nositelj je novog europskog projekta pod nazivom „Healing Nature – Animation for Health and Well-being in Children Hospital Environments“, koji će se provoditi u partnerstvu s Universidade Lusófona / Cofac iz Portugala i New Bulgarian University iz Bugarske.

Ovaj inovativan projekt, čije su autorice dr. art. Melinda Šefčić i dr. phil. Lea Vidaković, predstavlja izvanredan primjer uspješnosti Hrvatske u osmišljanju i provedbi umjetničko-istraživačkih inicijativa usmjerenih na estetizaciju i umjetničku revitalizaciju prostora, posebice bolničkih okruženja. Projekt stavlja naglasak na transformaciju tradicionalno sterilnih bolničkih prostora u estetski obogaćena i inspirativna okruženja koja pozitivno utječu na sve korisnike – pacijente, zdravstveno osoblje i posjetitelje.

Središnja ideja projekta oslanja se na holistički pristup liječenju, prepoznajući umjetnost i kulturu kao ključne elemente u promicanju mentalnog, duhovnog i fizičkog zdravlja. Na europskoj razini, projekt podržava interdisciplinarna istraživanja o utjecaju umjetnosti na dobrobit pojedinca i zajednice, s posebnim naglaskom na inkluzivnost i održivost.

Osim toga, „Healing Nature“ pridonosi jačanju svijesti o kritičnoj ulozi kulture i umjetnosti u poboljšanju kvalitete života te promovira umjetnost kao integralan dio zdravstvenih strategija. Implementacijom projekta ne samo da se mijenja vizualni identitet bolničkog prostora, već se potiče suradnja između umjetnika, zdravstvenih djelatnika i lokalne zajednice, stvarajući inkluzivna okruženja koja odgovaraju potrebama svih korisnika.

 

Inovativni pristupi i ciljevi projekta

Dok većina umjetničkih djela u bolnicama obuhvaća tradicionalne murale, slike ili skulpture, ovaj projekt uvodi suvremene interaktivne radove i animacije u čekaonice dječjih bolnica. Cilj je stvoriti inovativno iskustvo pomoću proširene stvarnosti (AR), koje će pružiti ugodno, smirujuće i distraktivno okruženje za djecu, potičući interakciju i komunikaciju. Projekt se temelji na uspjehu dva do sada realizirana pilot-projekta u autorstvu dr. art. Melinde Šefčić i dr. phil. Lee Vidaković, realiziranih u KBC-u Zagreb: „Digitalna fauna“ (2021.) i „Animirani šumski svijet u bolničkom prostoru“ (2023.).

Ključni aspekt inovacije je korištenje SCREENless formata – održivog, niskotroškovnog pristupa koji kombinira murale s digitalnim elementima animacije unutar proširene stvarnosti. Ova slojevita interaktivna iskustva osmišljena su kako bi djecu potakla na igru i istraživanje prostora, umjesto pasivne konzumacije sadržaja.

Projekt promovira senzornu kvalitetu ručno izrađenih tehnika, koje obogaćuje suvremenim tehnologijama, spajajući digitalnu animaciju s elementima stvarnog svijeta. Cilj je unaprijediti društvenu inkluziju kroz javni bolnički sustav te educirati zajednicu kroz kreativne radionice posvećene prirodi, umjetnosti, animaciji i tehnologiji.

 

Istraživačka komponenta i očekivani rezultati

Projekt uključuje sustavno istraživanje pomoću upitnika za pacijente, posjetitelje i zdravstveno osoblje, čime će se analizirati utjecaj umjetničkih intervencija na svakodnevno bolničko iskustvo. Zaključci projekta bit će dokumentirani u digitalnoj knjižici, koja će po završetku biti dostupna u svim partnerskim zemljama i web stranici projekta.

 

„Healing Nature“ nije samo umjetnički projekt – on je vizija humanizacije bolničkog prostora kroz spoj tradicionalnih umjetničkih vrijednosti i suvremenih tehnoloških inovacija, čime se stvaraju nova mjerila za buduće projekte na globalnoj razini.

Projekt uključuje:

  • 3 murala u bolnicama u Hrvatskoj, Bugarskoj i Portugalu;
  • 3 iskustva proširene stvarnosti u bolnicama u Hrvatskoj, Bugarskoj i Portugalu;
  • 6 radionica s djecom;
  • 1 studiju o utjecaju takvog sadržaja na pacijente i bolničko osoblje;
  • 1 digitalnu knjižicu koja predstavlja rezultate;
  • 3 konferencije za novinare za predstavljanje rezultata projekta.

Partneri projekta: Universidade Lusófona / Cofac, Portugal i New Bulgarian University, Bugarska

Europska je komisija prepoznala je važnost ovoga projekta te dvogodišnji projekt podržala sa 199.189,30 EUR, a prve aktivnosti započinju u 2025. godini.

Vrijednost HDLU-ovog angažmana u projektu Healing Nature je 99.223,66 EUR od čega je 80% osigurano iz EU sredstava, a financijski ga podržavaju i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

U okviru projekta:

 

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

[Broj projekta: 101173267]

Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

Info

MEŠTROVIĆEV PAVILJON ZATVOREN ZBOG OBNOVE

INFORMACIJE ZA POSJETITELJE

 

 

 

Izložbe

 

 

 

 

 

Izdvojeno

PLATI UMJETNIKA!

HDLU