MEŠTROVIĆEV PAVILJON ZATVOREN ZBOG OBNOVE
INFORMACIJE ZA POSJETITELJE
NATJEČAJ
ZA SUDJELOVANJE NA REZIDENCIJALNOM PROGRAMU U LEIPZIGU, NJEMAČKA
u okviru projekta De/konstrukcija slike
(siječanj 2025. – prosinac 2025.)
KONCEPCIJA PROJEKTA DE/KONSTRUKCIJA SLIKE:
Projektom De/konstrukcija slike potiče se i tematizira suvremena umjetnička praksa u kontekstu centra vizualnih umjetnosti Istočne Njemačke, Leipziga, koji se transformirao u svjetski umjetnički centar s naglaskom na slikarsku scenu. Polazište ovog projekta je individualni i grupni umjetnički i istraživačko-umjetnički rad u različitim medijima s naglaskom na redefiniranje značenja slike kao kulturnog konstrukta unutar postsocijalističkog i posttrazincijskog društva Istočne Njemačke (Saska) te Hrvatske. Cilj je ovog projekta predstavljanje suvremenih hrvatskih umjetnika u Njemačkoj te poticaj njihovog djelovanja u europskom odnosno međunarodnom kontekstu. Polazeći od teorija njemačkog povjesničara umjetnosti Hansa Beltinga i slikarskog nasljeđa Istočne Njemačke i Hrvatske, rezidencijalni program De/konstrukcija slike postavlja sljedeća problemska pitanja:
Dio ovogodišnjeg rezidencijalnog programa odvijat će se u okviru EU projekta CreART 3.0, europske mreže gradova srednje veličine s ciljem razmjene iskustava i dobre prakse za poticanje suvremene umjetnosti, kroz stalni transnacionalni program mobilnosti za umjetnike u usponu, kustose i kulturne djelatnike, kako bi se maksimizirali ekonomski, društveni i kulturni doprinos koji kreativnost može dati lokalnim zajednicama. U sklopu EU projekta CreART 3.0, u 2025. godini odvit će se 4 rezidencije u Leipzigu, svaka u trajanju 5 tjedana, koje će uključiti 2 hrvatska te 2 strana umjetnika iz mreže gradova.
VAŽNOST I ZNAČAJ LEIPZIŠKE SCENE:
Poznat kroz povijest kao trgovačko i kulturno središte, početkom 20. stoljeća Leipzig postaje glavni centar proizvodnje i prerade pamuka u Europi. Nakon ujedinjenja Njemačke, proizvodnja se gasi te se početkom 90-ih u prostore nekadašnje tvornice Leipziger Baumwollspinnerei postepeno useljavaju manji obrtnici i umjetnici koji pripadaju Novoj leipziškoj školi, figurativnom slikarskom pokretu koji se nastavlja na umjetničko nasljeđe DDR-a i usko je vezano uz Akademiju za grafiku i umjetničko oblikovanje knjiga u Leipzigu (HGB). Osim po snažnoj tradiciji figurativnog slikarstva, Leipzig je kroz povijest poznat kao i središte tiskarske djelatnosti i izdavaštva, što je i danas vidljivo u činjenici da umjetničkim medijima dominiraju grafika, dizajn i fotografija. Među predstavnicima Nove leipziške škole posebno se ističe slikar Neo Rauch, čiji rad predstavlja stilsku kombinaciju socrealizma i nadrealizma i tumači se kao odraz postkomunističke tranzicije iz socijalističkog u konzumerističko kapitalističko društvo. Internacionalno priznato stvaralaštvo Nea Raucha utjecalo je na mlađe naraštaje umjetničke scene, čiju lokalnu bazu od sredine 2000-ih čini nekadašnji industrijski pogon Spinnerei u četvrti Plagwitz. Bivši industrijski kompleks prostire se na 10 hektara te je danas gotovo u potpunosti obnovljen i čini središte lokalne i internacionalne umjetničke scene s 12 galerija, neprofitnim umjetničkim centrom Halle 14 i stotinjak stalnih umjetnika. Leipzig trenutačno broji 600 000 stanovnika i smatra se najbrže rastućim gradom Njemačke, a u zadnjih nekoliko godina mediji ga proglašavaju novim kulturnim i urbanim središtem i „novim Berlinom“ zbog visokog životnog standarda i jačanja lokalne i internacionalne umjetničke scene.
OPIS NATJEČAJA:
Natječaj je otvoren za hrvatske umjetnike koji tematiziraju gore navedena pitanja i prvenstveno polaze od redefiniranja ideja slike. Svi mediji su prihvatljivi, no umjetnici trebaju u obzir uzeti ograničenja prostora te se preferiraju radovi koji su dvodimenzijalni. Rezidencijalni program De/konstrukcija slike zatvara krug između umjetničkog i istraživačkog.
Rezidencija može trajati: 1 mjesec, 1,5 mjeseci ili 2 mjeseca (ovisno o preferencijama umjetnika te raspoloživosti prostora).
U jednom rezidencijalnom prostoru istovremeno borave 2 umjetnika koja dijele radni prostor i kupaonicu. Umjetnici mogu izraziti preferenciju da borave istovremeno s drugim umjetnikom, no HDLU se ne obvezuje to osigurati. Članovi koji su do sad sudjelovali na rezidencijalnom programu mogu se ponovo prijaviti.
U okviru EU projekta CreART 3.0, održat će se 2 rezidencije, svaka u trajanju 5 tjedana. Pojedinačna rezidencija uključuje istovremeni boravak 1 hrvatskog i 1 stranog umjetnika iz mreže u periodu od rujna do kraja studenog 2025.
Odabranim umjetnicima osigurat će se:
Na temelju pristiglih prijava, odabrat će se rezidenti, a među njima će, temeljem kvalitete prijave, dvama/jema umjetnicima/ama biti ponuđeno sudjelovanje u programu u okviru projekta CreART 3.0. Uspostavit će se i rezervna rang lista, za slučaj odustajanja prihvaćenih umjetnika.
Odbor za odabir autora: Josip Zanki, Tomislav Buntak i Stjepan Šandrk.
Komisija nije dužna obrazlagati odluku o odabiru.
UVJETI SUDJELOVANJA:
Razmatrat će se samo prijave koje su cjelovite i dostavljene na vrijeme.
NAČIN PRIJAVE:
Na e-mail: tajnistvo@hdlu.hr uz naziv maila: Leipzig, potrebno je dostaviti sljedeću dokumentaciju:
ROKOVI:
Prijave se zaprimaju do: 7. siječnja 2025.
Objava rezultata: najkasnije do 12. siječnja 2025.
Potpis ugovora o korištenju rezidencijskog prostora i uplata pologa: dva tjedna prije polaska
Podnošenje izvješća: 1 tjedna od završetka rezidencije
PODATCI ZA UPLATU KOTIZACIJE:
HDLU, Trg žrtava fašizma 16, 10000 Zagreb
IBAN HR1223900011101025606
Model HR00
Poziv na broj primatelja: OIB umjetnika
Opis plaćanja: za kotizaciju
Podnošenjem prijave, prijavitelji prihvaćaju sve uvjete iz natječaja.
PITANJA:
Kontakt osoba za sva pitanja je Miran Jurić, tajnistvo@hdlu.hr. Pitanja se zaprimaju isključivo putem e-maila.
U okviru projekta:
Partneri:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2023-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101128499]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.