AFAR TALK: Slowly But Boldly Going Nowhere: A map of artistic practice and visual upbringing
Megan Dominescu (RO) i Sven Jozić (HR)
u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, u sklopu kolegija Uvod u teoriju umjetnosti, izvanrednog profesora dr.sc. Josipa Zankija
3.6.2024 u 19:00
AKADEMIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI
Ul. Rudolfa Kolaka 12
Ovaj razgovor će istraživati različite reference i pokretače umjetničkih praksi te kako se naizgled kontrastne ideje mogu spojiti kako bi stvorile jedinstven rezultat. Humor je bitan element koji će se dekonstruirati i proučavati tijekom razgovora.
Megan Dominescu (RO) – vizualna umjetnica sa sjedištem u Bukureštu, Rumunjska, s obrazovanjem u slikarstvu i podrijetlom iz Washingtona, D.C. Koristi različite medije u svom radu, ali se posljednjih godina uglavnom fokusirala na tekstil. Njezini radovi variraju od velikih ručno rađenih tapiserija do izvezenih intervencija i tekstilnih skulptura. Megan je također pokrenula marku odjeće za životinje (a ponekad i ljude) pod nazivom GoodBoySecurity. Megan je jedan od osnivača Moxa20 Studija/Galerije.
Sven Jozić (HR) je student 4. godine Filozofije i Indologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, redovni posjetitelj i aktivni suradnik u provedbi izložbi i kulturnih događanja u gradu Zagrebu kroz filozofsko-umjetničku udrugu Kružok gdje je voditelj redakcije. 2017. godine započeo je promociju „world“ glazbe (glazbe svijeta) po kulturnim centrima diljem Hrvatske u svrhu širenja medijskog prostora ponekad uistinu zaboravljenih glazbenih umjetnosti svijeta kroz „Hvala Sven Katalog“. 2024. postao je član projekta „Drugačija glazba“ koji se provodi se kroz Program Autonomnog kulturnog centra i gdje je voditelj programa.
Artists for Artists Residency Network, europski je projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.