AFAR TALK: SHARED SPACE – HOW DO WE CO-CREATE AND CO-OPT SPACE?

Razgovor: Sarah McNulty (DK) i Deborah Hustić (HR)

u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, u sklopu kolegija Uvod u teoriju umjetnosti, izvanrednog profesora dr.sc. Josipa Zankija

27.2.2024 u 15:00

AKADEMIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI
Ul. Rudolfa Kolaka 12

Artists for Artists Residency Network, europski je projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.

Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).

U sklopu rezidencije, Sarah McNulty upoznaje hrvatsku umjetničku scenu s ciljem međunarodnog povezivanja i pozivanja hrvatskih umjetnika u Dansku, a rezidencija će obuhvatiti posjete ateljeima i izložbama.

Razgovor između Sare McNulty (Tørreloft, Kopenhagen) i Debore Hustić (Radiona, Zagreb) govorit će o tome kako i gdje sukreiramo, o potencijalu prostora kojim upravljaju umjetnici, neformalnom učenju i ne-mjestima. Zajedno će raspravljati o uspostavi alternativnih umjetničkih zajednica i struktura, kako bi se održali vitalni i aktivni prostori za eksperimentiranje.

Predstavit će recentne projekte i suradnike te u dijalogu razmotriti kako i zašto pokrećemo improvizacijsku suradnju te aktiviramo nedovoljno iskorištene prostore. Održat će se uvod u osnivanje i razvoj Tørrelofta (Kopenhagen), s izborom umjetnika iz programa, s fokusom na site-specific radove i radove u tekstilu.

Sarah McNulty, (rođena je SAD-u, sa prebivalištem u Kopenhagenu) osnovala je i kurira program Tørreloft, pokrenut 2015., koji se temelji na eksperimentalnim oblicima produkcije, suradnje i iskustva za međunarodne umjetnike. Za razliku od izvornog tajnog tavana za sušenje (Tørreloft), trenutni format u AGA Works odvija se u industrijskoj garaži, gdje se četvrti zid otvara prema prometnoj ulici. U vlastitoj umjetničkoj praksi prvenstveno radi s proširenim slikarstvom kao polazištem, često instalacije s tekstilom i drugim materijalima s promjenjivim karakteristikama. Njezin rad kao umjetnice i kustosice istražuje ekologiju postojećeg okoliša, često pokrećući projekte na zanemarenim arhitektonskim mjestima u javnom prostoru.

Deborah Hustić – kreativna savjetnica, senior project manager, kustosica, edukatorica i medijska umjetnica. Organizirala je više od 600 radionica, konferencija, izložbi, festivala i događanja u sektorima kulturnih i tehnoloških inovacija. Deborah je sudjelovala na brojnim međunarodnim i domaćim izložbama, festivalima i konferencijama na temu DIY/DIWO, STEAM, novi mediji i hacker/maker kultura, kao i na temu razvoja umjetničkog/tehničkog/prirodoslovnog obrazovanja kroz radionice. Voditeljica je radionica za djecu, mlade i odrasle u područjima kreativne elektronike, dizajnerskog razmišljanja, sistemske inovacije i eTekstila. Kurirala je 36 međunarodnih i domaćih izložbi u Hrvatskoj iz područja novih medija i hibridnih umjetnosti. Osnivačica je Body Pixel studija i Textil{e}tronics platforme. Kreativna je direktorica,  producentica i voditeljica projekata u Radiona.org – Zagreb Makerspace (Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture). Deborah Hustić ima iskustvo rada u privatnom sektoru (izdavačka industrija), neprofitnim (inovacije) i javnim tijelima (međunarodni odnosi, EU poslovi, interkulturalni dijalog i socijalna uključenost). Više od desetljeća istražuje i radi na održivim modelima upravljanja za medijske laboratorije, hackerspaceove i makerspaceove. Već 14 godina uključena je u izgradnju zajednice i upravljanje eko sustavima na sjecištima kreativnosti, obrazovanja i inovacija. Obučena je i certificirana za upravljanje projektima, sistemske inovacije i dizajnersko razmišljanje. Educirana je na više od 300 radionica iz područja medijskih umjetnosti, inovacija, projektnog menadžmenta, kulturnih politika (mobilnost, interkulturalni odnosi, EU projekti), kreativnih industrija, društvenog poduzetništva i pisanja projekata za EU fondove. Magistrirala je komparativnu književnost i etnologiju na Sveučilištu u Zagrebu.

U okviru projekta:

Partneri projekta:

Uz potporu:

  

Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

[Broj projekta: 101100309 ]

Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Info

RADNO VRIJEME (DOM HDLU):

*utorak – nedjelja: 11.00 – 19.00
*ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.

 

CIJENA ULAZNICA (Dom HDLU)

3 EUR  Pojedinačna ulaznica

2 EUR  Pojedinačna dječja (iznad 6 god), učenička, studentska, umirovljenička ulaznica (1)

2 EUR  Pojedinačna grupna ulaznica (2)

6 EUR  Obiteljska ulaznica (3)

2 EUR Pojedinačna grupna ulaznica za škole (4)

2 EUR Pojedinačna strukovna ulaznica (5)

 

BESPLATNO za redoviti članovi udruženja HDLU; Redoviti članovi AICA, ICOM, DPUH, HND, IFJ, EFJ, IGET; te studenti ALU, studenti Dizajna i studenti FF smjera PUM, EKA, ili MUZ, učenici ŠPUD ,uz predočenje važećih isprava. Osobe s invaliditetom. Djeca mlađa od 6 godina.

Ulaznice se kupuju na blagajni HDLU-a tijekom radnog vremena izložbe.
Za ostale upite vezane uz ulaznice, molimo javite se na hdlu@hdlu.hr

 

Ulaznice sadrže 5% PDV.

 

(1) uz predočenje važeće isprave

(2) za grupe s više od pet osoba

(3) do najviše 4 člana obitelji s djecom starijom od 6 godina

(4) Cijena po učeniku, 1 pratnja učenika gratis.

(5) Za redovite članove ULUPUH, HDD, UHA, ORIS, HULU Split, HDLU Osijek, HDLU Rijeka, HDLU Dubrovnik, HDLU Istra, HDLU Varaždin, uz predočenje važeće članske iskaznice

 

 

Galerija Karas

Radno vrijeme:
Uto: 10 – 13 | Sri – pet: 16 – 20
Sub: 10 – 13
Ned, pon i praznikom zatvoreno

Ulaz besplatan

Izložbe

 

 

 

 

 

Izdvojeno

PLATI UMJETNIKA!

HDLU