PRVA KUSTOSKA REZIDENCIJA EU PROJEKTA AFAR U ZAGREBU

Artists for Artists Residency Network, projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.

Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).

Prva rezidentica AFAR projekta u Zagrebu je Eve Woods, kustosica i producentica Pallas Project u Dublinu, a djeluje i kao vizualna umjetnica.

Vodila je projekte koje su pokrenuli umjetnici od 2019. i projekte uključujući; „Dubliners Reel“ na 6. bijenalu slikarstva, Zagreb 2021.; „Ark Life“ – program radionica i izložba s umjetnicom Celinom Muldoon, financirana nagradom Arts Council Commission Award 2021., „Irish Art Now: Contemporary Art Auction“ kao podrška PP/S 2019.; Nasty Women, Dublin 2017.; i „PP/S 20 Year Benefit Auction“, 2016.

Također je bila gostujući predavač s temom „Strategies for publicising cultural events“ – Dun Laoghaire Institute Of Art Design + Technology, 2021.; producentica u Science Gallery Dublin (SGD) gdje je predstavljala SGD na EXPERIMENTA-i, la Biennale Arts Sciences 2020. u sklopu European Artificial Intelligence Lab; i asistentica u Green on Red Gallery u Dublinu na međunarodnim sajmovima umjetnosti, uključujući VOLTA NY, 2017.

Umjetnička praksa Eve Woods bavi se dubokom strukturom društvenih fenomena. Ova praksa je posebno usmjerena na ženstvenost, anksioznost (kao društvo) i internet. Predominantna tema njezinih radova su informacije; njihovo izobličavanje i korištenje u hiperpovezanom svijetu, gdje animalizam i etika cure kroz te preklapajuće sfere interesa. Što je važno za ove obrasce razmišljanja, a posebice vidljivo u estetici njezinih radova, jest fokus na ideje mita, urbanih legendi i pseudoznanosti.

U sklopu rezidencije, Eve Woods upoznaje hrvatsku umjetničku scenu s ciljem međunarodnog povezivanja i pozivanja hrvatskih umjetnika u Irsku, a rezidencija će obuhvatiti posjete ateljeima i izložbama te njezino predavanje na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 15. siječnja u 19 sati. U sklopu predavanja predviđen je i razgovor s Lujom Šimunović, asistenticom s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koja je kao nezavisna kustosica aktivna na kulturnoj sceni od 2015.

Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Konzorcij se sastoji od nositelja projekta (ARAC) – Bukurešt, Rumunjska te 3 partnera: mreža Goethe Instituta, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika – Zagreb, Hrvatska i Künstlerhaus – Beč, Austrija. Dodatni pridruženi strateški partner projekta je La Kunsthalle Mulhouse koja je ujedno i Centre d’Art Contemporain d’Intérêt National de la Ville de Mulhouse, smješten u bivšoj industrijskoj zgradi koju dijeli sa Sveučilištem Haute-Alsace, gradskim arhivima i Ateliers Pédagogiques d’Arts Plastiques.

U okviru projekta:

Partneri projekta:

Uz potporu:

  

Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

[Broj projekta: 101100309 ]

Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Info

RADNO VRIJEME (DOM HDLU):

*utorak – nedjelja: 11.00 – 19.00
*ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.

 

CIJENA ULAZNICA (Dom HDLU)

3 EUR  Pojedinačna ulaznica

2 EUR  Pojedinačna dječja (iznad 6 god), učenička, studentska, umirovljenička ulaznica (1)

2 EUR  Pojedinačna grupna ulaznica (2)

6 EUR  Obiteljska ulaznica (3)

2 EUR Pojedinačna grupna ulaznica za škole (4)

2 EUR Pojedinačna strukovna ulaznica (5)

 

BESPLATNO za redoviti članovi udruženja HDLU; Redoviti članovi AICA, ICOM, DPUH, HND, IFJ, EFJ, IGET; te studenti ALU, studenti Dizajna i studenti FF smjera PUM, EKA, ili MUZ, učenici ŠPUD ,uz predočenje važećih isprava. Osobe s invaliditetom. Djeca mlađa od 6 godina.

Ulaznice se kupuju na blagajni HDLU-a tijekom radnog vremena izložbe.
Za ostale upite vezane uz ulaznice, molimo javite se na hdlu@hdlu.hr

 

Ulaznice sadrže 5% PDV.

 

(1) uz predočenje važeće isprave

(2) za grupe s više od pet osoba

(3) do najviše 4 člana obitelji s djecom starijom od 6 godina

(4) Cijena po učeniku, 1 pratnja učenika gratis.

(5) Za redovite članove ULUPUH, HDD, UHA, ORIS, HULU Split, HDLU Osijek, HDLU Rijeka, HDLU Dubrovnik, HDLU Istra, HDLU Varaždin, uz predočenje važeće članske iskaznice

 

 

Galerija Karas

Radno vrijeme:
Uto: 10 – 13 | Sri – pet: 16 – 20
Sub: 10 – 13
Ned, pon i praznikom zatvoreno

Ulaz besplatan

Izložbe

 

 

 

 

 

Izdvojeno

PLATI UMJETNIKA!

HDLU