PRVA KUSTOSKA REZIDENCIJA EU PROJEKTA AFAR U ZAGREBU
Artists for Artists Residency Network, projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
Prva rezidentica AFAR projekta u Zagrebu je Eve Woods, kustosica i producentica Pallas Project u Dublinu, a djeluje i kao vizualna umjetnica.
Vodila je projekte koje su pokrenuli umjetnici od 2019. i projekte uključujući; „Dubliners Reel“ na 6. bijenalu slikarstva, Zagreb 2021.; „Ark Life“ – program radionica i izložba s umjetnicom Celinom Muldoon, financirana nagradom Arts Council Commission Award 2021., „Irish Art Now: Contemporary Art Auction“ kao podrška PP/S 2019.; Nasty Women, Dublin 2017.; i „PP/S 20 Year Benefit Auction“, 2016.
Također je bila gostujući predavač s temom „Strategies for publicising cultural events“ – Dun Laoghaire Institute Of Art Design + Technology, 2021.; producentica u Science Gallery Dublin (SGD) gdje je predstavljala SGD na EXPERIMENTA-i, la Biennale Arts Sciences 2020. u sklopu European Artificial Intelligence Lab; i asistentica u Green on Red Gallery u Dublinu na međunarodnim sajmovima umjetnosti, uključujući VOLTA NY, 2017.
Umjetnička praksa Eve Woods bavi se dubokom strukturom društvenih fenomena. Ova praksa je posebno usmjerena na ženstvenost, anksioznost (kao društvo) i internet. Predominantna tema njezinih radova su informacije; njihovo izobličavanje i korištenje u hiperpovezanom svijetu, gdje animalizam i etika cure kroz te preklapajuće sfere interesa. Što je važno za ove obrasce razmišljanja, a posebice vidljivo u estetici njezinih radova, jest fokus na ideje mita, urbanih legendi i pseudoznanosti.
U sklopu rezidencije, Eve Woods upoznaje hrvatsku umjetničku scenu s ciljem međunarodnog povezivanja i pozivanja hrvatskih umjetnika u Irsku, a rezidencija će obuhvatiti posjete ateljeima i izložbama te njezino predavanje na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 15. siječnja u 19 sati. U sklopu predavanja predviđen je i razgovor s Lujom Šimunović, asistenticom s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koja je kao nezavisna kustosica aktivna na kulturnoj sceni od 2015.
Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Konzorcij se sastoji od nositelja projekta (ARAC) – Bukurešt, Rumunjska te 3 partnera: mreža Goethe Instituta, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika – Zagreb, Hrvatska i Künstlerhaus – Beč, Austrija. Dodatni pridruženi strateški partner projekta je La Kunsthalle Mulhouse koja je ujedno i Centre d’Art Contemporain d’Intérêt National de la Ville de Mulhouse, smješten u bivšoj industrijskoj zgradi koju dijeli sa Sveučilištem Haute-Alsace, gradskim arhivima i Ateliers Pédagogiques d’Arts Plastiques.
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.