AFAR TALK: A SELECTION OF IRISH ECO-ARTISTS, Eve Woods i Luja Šimunović
AFAR TALK: A SELECTION OF IRISH ECO-ARTISTS
Razgovor: Eve Woods i Luja Šimunović
u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, u sklopu kolegija Uvod u teoriju umjetnosti, izvanrednog profesora dr.sc. Josipa Zankija
15.1.2024 u 19:00
AKADEMIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI
Ul. Rudolfa Kolaka 12
Artists for Artists Residency Network (AFAR), projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji te se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga, pružajući niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 razgovora u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
Eve Woods, prva kustoska rezidentica u Zagrebu, u razgovoru, koji će se održati 15. siječnja u 19 sati na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (Ul. Rudolfa Kolaka 12), predstavit će program Pallas Projects (Dublin) s fokusom na umjetnike koji u svom radu tematiziraju okoliš te će prezentirati projekt Ark Life i odabrane umjetnike iz godišnjeg galerijskog programa Artist-Initiated Projects and Periodical Review. Svi predstavljeni umjetnici djeluju kroz feminističku anti estetiku.
Nakon uvodnog predavanja, slijedi razgovor s Lujom Šimunović, asistenticom na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Eve Woods je kustosica/producentica programa u Pallas Projects gdje radi u različitim ulogama od 2016. Od 2019. godine vodila je projekte koje su pokrenuli umjetnici, ali i posebne projekte: kustosica Dubliners Reel-a na 6. bijenalu slikarstva u Zagrebu 2021.; Ark Life program radionice i izložba s umjetnicom Celinom Muldoon financiran od strane Arts Council Commission Award 2021.; Irska umjetnost sada: aukcija suvremene umjetnosti kao podrška PP/S 2019.; Nasty Women Dublin 2017.; & PP/S 20 Year Benefit Auction 2016. Također je radila kao gostujući predavač – Strategies for publicising cultural events na Dun Laoghaire Institute of Art Design + Technology, 2021.. Vodila je projekte u Science Gallery Dublin (SGD) gdje je predstavljala SGD na EXPERIMENTA-i, la Biennale Arts Sciences 2020. u sklopu European Artificial Intelligence Lab-a; te u Green on Red galeriji u Dublinu gdje je asistirala na međunarodnim sajmovima umjetnosti uključujući VOLTA NY, 2017. Preddiplomski studij slikarstva završila je na Center for Creative Arts & Media, Galway, 2012., a diplomski studij vizualne umjetničke prakse na Dun Laoghaire Institute of Art, Design & Technology, 2014.
Luja Šimunović diplomirala je povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radi kao nezavisna kustosica i asistentica na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Kao nezavisna kustosica aktivna je na kulturnoj sceni od 2015. otkada djeluje u organizaciji posvećenoj presjeku znanosti i umjetnosti, KONTEJNER, gdje do 2021. djeluje kao kustosica i projektna menadžerica umjetničkih i edukativnih programa. Urednica je publikacije koja istražuje teorijske i praktične implikacije prikupljanja, digitalizacije i arhiviranja bio-arta, izdane 2022. godine povodom europskog projekta Archive. Od 2016. dio je tima Organ Vida gdje djeluje kao koordinatorica izložbi i kustosica, do 2019. kada postaje dio kustoskog kolektiva organizacije i festivala do 2021. Nezavisnu organizaciju i kustoski kolektiv KUĆĆA osniva 2021. godine s Juricom Mlinarecom i Klarom Petrović. S kolektivom je kurira 36. salon mladih (HDLU, 2022.) na temu PARAZITI, 63. Porečki annale pod nazivom “Rekli su mi da planet ima živčane završetke” te vodi eksperimentalni rezidencijalni projekt DNEVNA SOBA. Dobitnica je Posebne Rektorove nagrade za sudjelovanje na Wikipedia projektu, nagrade Franjo Marković Filozofskog fakulteta u Zagrebu za osnivanje kulturnog portala Kulturflux te Nagrade Iso Kršnjavi za najbolji diplomski rad Odsjeka povijesti umjetnosti. Surađivala je s kulturnim portalima (Vizkultura, Muf), a objavljena je i u INSAM Journal, Hrvatskom filmskomljetopisu i &&&Journal.
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.