Otvorenje izložbe ‘Umjetnost u zajednici: redefiniranje nasljeđa grupe ‘Zemlja’ – Velebitske radionice‘
Otvorenje izložbe
Umjetnost u zajednici: redefiniranje nasljeđa grupe ‘Zemlja’ – Velebitske radionice
ponedjeljak, 2. studeni u 18 sati
Galerija Canvas
Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na promociju grafičke mape ‘Tatekova koliba‘ i otvorenje izložbe Umjetnost u zajednici: redefiniranje nasljeđa grupe ‘Zemlja’ – Velebitske radionice, u ponedjeljak, 2. studenog u 18 sati, u Galeriji Canvas.
Izloženi su radovi studentica i studenata ALU — Jelene Bogdanić, Klare Burić, Marte Dijak, Ante Dujmovića, Doriana Pacaka i Luke Tomića — nastali na Velebitu, pod vodstvom umjetnika Marka Cullena i umjetnice Maje Rožman.
Projekt Umjetnost u zajednici: redefiniranje nasljeđa grupe ‘Zemlja’ zasnivao se na razmjeni iskustava, reciprocitetnoj suradnji umjetnika i radu unutar lokalne zajednice te istraživačkom radu studenata (etnografija i terenski poligon). Projekt Umjetnost u zajednici: redefiniranje nasljeđa grupe ‘Zemlja’ voditelja Maje Flajsig i Josipa Zankija preispituje jednu od najznačajnijih točaka hrvatske povijesti umjetnosti, a to je nasljeđe grupe Zemlja i Krste Hegedušića u kontekstu suvremene umjetničke prakse.
Nakon provedenih više etapa istraživanja, održanog stručnog izlagačkog skupa te izložbe u Galeriji Karas i u prostorima Pallas Projects/Studios u Dublinu, ovom izložbom i grafičkom mapom predstavljaju se dvije etape istraživanja na Velebitu u Nacionalnom parku Paklenica, odabranom zbog ideje o zemaljskom raju koje je naivno slikarstvo opetovano tražilo.
Na Velebitu su studenti Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu Marta Dijak, Ante Dujmović i Luka Tomić pod vodstvom multimedijalnog umjetnika Marka Cullena i profesora pri ALU, dr. sc. Josipa Zankija sudjelovali u radionici stvaranja site specific umjetničkog rada u prirodnom okolišu Velebita.
Profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Maja Rožman vodila je radionicu tiska na drvetu sa studentima Jelenom Bogdanić, Klarom Burić, Dorianom Pacakom i Lukom Tomićem koji su svoju reinterpretaciju manifesta Udruženja umjetnika Zemlja uzeli kao polazište umjetničkog istraživanja.
Organizator projekta je Hrvatsko društvo likovnih umjetnika u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske komisije u okviru programa Kreativna Europa, Ureda za udruge RH, Ministarstva kulture, Grada Zagreba, Grada Zadra, Turističke zajednice općine Starigrad, Planinarskog društva Paklenica, Akademije likovnih umjetnosti i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i TuristHotela.