PRODULJEN JE ROK ZA DOSTAVU PRIJEDLOGA za kustoski koncept 34. SALONA MLADIH
PRODULJEN JE ROK ZA DOSTAVU PRIJEDLOGA
za kustoski koncept
34. SALONA MLADIH
novi rok 25.6.2017. 23:59 sati
Salon mladih je izložba namijenjena predstavljanju radova vizualnih umjetnika do 35 godina starosti iz Republike Hrvatske.
34. Salon mladih planira se održati u galerijama Bačva, Prsten i PM Doma hrvatskih likovnih umjetnika u terminu svibanj-lipanj 2018.
34. Salon mladih odvija se u 2018. godini kada se obilježava 150 godina djelovanja Hrvatskog društva likovnih umjetnika, stoga se prijavitelji pozivaju da se u koncepciji Salona mladih na određeni način (u užem ili širem smislu / problemski / na cijelom salonu ili u određenoj galeriji, i slično, ovisno o prijedlogu prijavitelja) dotaknu jubilarne godišnjice odnosno 150 godina likovne umjetnosti u Hrvatskoj.
Prijaviti se mogu:
- kustosi;
- kustoske platforme;
- umjetničke organizacije;
- umjetnici.
Prijava treba sadržavati:
- opis kustoskog koncepta (max. 5.000 znakova);
- prijedlog načina odabira umjetnika;
- opis specifičnih tehničkih zahtjeva za provedbu izložbe (ukoliko je primjenjivo);
- troškovnik;
- CV i profesionalne reference predlagatelja.
Dostava prijava:
Prijave se dostavljaju isključivo u elektronskom obliku na: galerije.hdlu@gmail.com s naznakom: 34. SALON MLADIH.
NOVI Rok za dostavu prijava: 25.6.2017. (23:59). Prijave pristigle nakon roka neće se razmatrati.
Razmatranje i odabir kustoskog koncepta vršit će Organizacijski odbor 34. Salona mladih: Josip Zanki, Tomislav Buntak, Fedor Vučemilović, Ivan Fijolić, Ida Blažičko, Monika Meglić, Melinda Šefčić i Stipan Tadić.
Napomene:
- organizacijski odbor zadržava pravo razgovora s predlagateljom s ciljem razrade predloženog koncepta;
- predloženi troškovnik nije obvezujući za HDLU te ovisi o osiguranim sredstvima, a usklada troškovnika i raspoloživih sredstava vršit će se u dogovoru s odabranim predlagateljem;
- HDLU pridržava prava korištenja predanih materijala odabranog koncepta u svrhu promidžbe izložbenog programa galerija u svim medijima, katalozima, pozivnicama, web stranici i sl.
- HDLU zadržava pravo poništenja natječaja u slučaju da Organizacijski odbor ne odabere niti jedno od predloženih koncepata.
Kontakt osoba: Martina Miholić, martina.hdlu@gmail.com
Prilozi:
Uvodno o 150 godina HDLU-a
dr.sc. Irena Kraševac, urednica monografije 150 godina HDLU-a
«Za razvoj hrvatske moderne umjetnosti od velikog je značenja osnivanje Društva umjetnosti 1868. godine u Zagrebu. Premda je tijekom prvog desetljeća tek nominalno postojalo, svoj zamah Društvo je dobilo 1879. godine kada se Iso Kršnjavi nakon studija u Beču i Münchenu vratio u Zagreb u kojem je u vrlo kratkom roku pokrenuo osnivanje najznačajnijih umjetničkih institucija i ustanova.
Društvo umjetnosti poslužilo je kao platforma iz koje će se u vrlo kratko roku iznjedriti Muzej za umjetnost i obrt (1880.) i Obrtna škola, današnja Škola za primijenjenu umjetnosti i dizajn (1882.), Umjetnički paviljon (1898.), Moderna galerija (1905.) i Privremena viša škola za umjetnost i umjetnički obrt, današnja Akademija likovnih umjetnosti (1907.).
Društvo je tijekom svoje stoljeće i pol duge povijesti prolazilo brojne mjene koje su bile uzrokovane različitim unutarnjim promjenama i političkim predznacima, ali je uvijek davalo važan i čvrst okvir i potporanj za odvijanje i razvoj likovne umjetnosti u Hrvatskoj. Od formativnih godina krajem 19. stoljeća i prvih izložaba u Zagrebu, preko promjena institucionalne umjetničke djelatnosti koju su donosili novi društveni okviri tijekom cijelog 20. stoljeća, od malog Društva umjetnosti razvilo se respektabilno Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, danas najveće umjetničko udruženje u Hrvatskoj.
Jubilej kojim HDLU obilježava 150 godina svog djelovanja, izuzetno je važan za cjelokupnu hrvatsku kulturu i umjetnost, jer se upravo kroz prošlost HDLU ponajbolje zrcali povijest naše moderne i suvremene likovne umjetnosti. Institucionalno okupljanje umjetnika kroz umjetnička društva započinje u razdoblju 19. stoljeća s ciljem jače prisutnosti u javnosti, osiguranja tržišta umjetnina i mogućnosti samostalnog razvoja kroz narudžbe. Svoj značaj središnje umjetničke udruge u Hrvatskoj, HDLU je gradilo tijekom burne povijesti 20. stoljeća u kojem se izmjenjuju utjecaji različitih političkih predznaka i okvira djelovanja. Naše je doba vrijeme promišljanja nove uloge i značaja vizualne umjetnosti i položaja umjetnika u suvremenom društvu.»
Presjek zgrade Doma hrvatskih likovnih umjetnika
Tlocrti galerija Bačva i Prsten + PM