IZLOŽBA: TADEJ POGAČAR Veliki arhiv
Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. Museum of Contemporary Art
Veliki arhiv
6.-19. svibnja 2013.
Otvorenje: ponedjeljak 6. svibnja, 18 h
Galerija PM | Galerija Prsten
Trg žrtava fašizma bb, 10000 Zagreb, Hrvatska
Retrospektivna izložba
Otvoreno: utorak – petak 11 – 17 h;
Subota – nedjelja 10 – 14 h; Ponedjeljkom zatvoreno.
“Sustavi funkcioniraju zato što ne funkcioniraju.”
Michel Serres
Velika arhiva je retrospektivna izložba koja pokrivadva desetljeća stvaralaštva i rada Tadeja Pogačara i Muzeja suvremene umjetnosti P.A.R.A.S.I.T.E. Ona predstavlja najveći i najobuhvatniji prikaza njegovog rada ikad viđen u Hrvatskoj. Izložba sadrži video radove, predmete, fotografiju, radove na papiru, umjetničke knjige i instalacije.
Pogačarov parazitizam je suptilna dekonstrukcija obzora svakodnevice i nemilosrdan izazov društvenim sustavim koji se koriste kako bi se uspostavilo središte, dominacija i moć u svakodnevnom životu, umjetnosti i društvu. U svojim transdisciplinarnim projektima baziranim na istraživanju, on referira, između ostalog, teoriju francuskog intelektualca i filozofa Michela Serresa, koji je razvio koncept parazita, takozvane treće osobe kao personifikacije trećeg prostora. Taj koncept donosi revidirano viđenje osnovnih kategorija u društvenim znanostima. Prema Serresu. Ljudi su univerzalni paraziti koji parazitiraju na prirodi i drugim ljudima.
Tadej Pogačar bavi se intervenističkom logikom, institucionalnom kritikom i kritičkim istraživanjem društvenih i političkih pitanja, kao i sudioničkim i surađivačkim projektima. U svojim projektima, bavi se paralelnim ekonomijama, samoorganicijom, urbanim manjinama, uradi-sam arhitekturom, transformacijom javnog prostora, kontrolom, itd. In his projects he deals with parallel economies, self-organisation, urban minorities, do-it-yourself architecture, the transformation of public space, control, etc. Mnogi su njegovi projekti dugoročni, poput Škola je gotova (2007, Kraljevi ulice, Arhiva ulične ekonomije, Javna skulptura P.A.R.A.S.I.T.E.) i uključuju timski rad i aktivno sudjelovanje. Jedan od najkompleksnijih projekata je CODE-RED (1999. – danas), koji koristi razne oblike javnih akcija i aktivizma, te subverzije u urbanim, medijskim i virtualnim okruženjima.
Tadej Pogačar izlagao je naširoko, u posljednje vrijeme u Muzeju suvremene umjetnosti Metelkova, Ljubljana; Galeriji suvremene umjetnosti, Leipzig (2012.); ZKM – Centru za umjetnost u medijima, Karlsruhe (2011.–2012.); Muzeju suvremene umjetnosti Vojvodine, Novi Sad (2011.); kao i na Manifesti 1 u Rotterdama i na bijenalima u São Paulu, Veneciji, Istanbulu, Pragu i Tirani. Imao je i izložbe u MUMOK-u, Beč (2009.); Umjetničkom institutu San Francisca (2007.); NGBK-u, Berlin (2007.), Stedelijk Museum (2004.), Centralnom domu umjetnika, Moskva; i Museo de Arte Carillo Gil, Mexico City.
Pogačar je, također, osnivač i ravnatelj P.A.R.A.S.I.T.E. instituta, neprofitne kulturne ustanove koja vodi Centar i galeriju P74 i knjižaru u projektni prostor KAPSULA u Ljubljani.
Dobio je mnoge nagrade, stipendije i rezidencije, uključujući He is the recipient of many awards, grants, and residencies, including György Kepes Fellowship Grant za napredne studije i transdisciplinarno istraživanje u umjetnosti, Culture and Technology (MIT, Boston, 2012.–2013.), TREND nagradu za likovnu umjetnost (Ljubljana, 2007.), Jakopičevu nagradu, slovensku glavnu nagradu za likovnu umjetnost (2009.), stipendiju e Jakopič Prize, Slovenia’s main national award for visual art (2009), stipendiju Gradovi koji se smanjuju (Leipzig, 2004.), stipendiju Franklin Furnace Grant for Performance Art (New York, 2001.), AIR_port rezidencijalni program Forum Stadtpark u Grazu (2003.), i rezidenciju Austrijskog kulturnog foruma u Londonu (2003.).
Izložba je pripremljena u suradnji s P.A.R.A.S.I.T.E. institutom i omogućena uz novčanu potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva kulture Republike Slovenije i Ureda za kulturu Općine Ljubljana.
english